2024 Boys State Series: Winners
2024 Illinois Boys State Title Winners
- 1A: West Central over Mounds Meridian, 62-43
- 2A: Phillips over Benton, 54-47
- 3A: DePaul Prep over Chicago Mt. Carmel, 49-41
Boys Supersectional Winners
1A
- Hope Academy (1) over Heyworth (1), 69-54
- Mounds Merian (2) over Christ Our Rock Lutheran (4), 60-53
- Aurora Christian (2) over Pecatonica (1), 68-66
- Winchester (1) over Illini Bluffs (1), 46-42
2A
- Williamsville (5) over Macomb (2), 36-32
- Phillips (1) over Beecher (1), 73-58
- Byron (1) over Latin (4), 85-71
- Benton (1) over Teutopolis (2), 43-36
3A
- Chicago Mt. Carmel (1) over St. Patrick (2), 56-46
- Mt. Zion (1) over Centralia (1), 47-46
- DePaul College Prep (1) over Crystal Lake South (1), 51-31
- Peoria Richwoods (2) over Thornton (1), 58-52
4A
- Palatine (2) over Warren (1), 55-53
- Normal Community (1) over Downers Grove North (2), 53-29
- Homewood-Flossmoor (1) over Curie (1), 60-58
- New Trier (4) over Glenbard North (4), 65-41
Boys Sectional Winners
1A
- Christ Our Rock Lutheran over Arcola 49-39
- Aurora Christian over Serena 61-52
- Illini Bluffs over Camp Point Central 47-35
- Heyworth over Lexington 51-43
- Meridian over Gibault 50-41
- Pecatonica over Eastland 60-50
- West Central over Calhoun 64-61
- Hope Academy over Mashall 68-66
2A
- Phillips over Hansberry 90-71
- Beecher over Fieldcrest 60-42
- Macomb over Rockridge 54-38
- Benton over Breese Central 34-32
- Byron over Princeton 59-43
- Teutopolis over St. Joseph-Ogden 61-55
- Williamsville over Alton Marquette 48-47
Unreported: Latin versus Christ the King
3A
- Crystal Lake South over Kaneland 61-38
- Centralia over Mt. Vernon 49-33
- DePaul Prep over Lake Forest 38-21
- St. Patrick over Payton 56-38
- Richwoods over Metamora 61-55
- Chicago Mount Carmel over De La Salle 73-57
- Mt. Zion over MacArthur 61-48
- Thornton over Brother Rice 61-54
4A
- Warren over McHenry 70-38
- New Trier over Glenbrook North 46-43
- Downers Grove North over Bolingbrook 69-52
- Normal Community over Quincy 44-43
- Palatine over Stevenson 46-38
- Homewood-Flossmoor over Bloom 61-50
- Curie over Simeon 66-59
- Glenbard North over York 44-43
Boys Regional Winners
1A
Salt Fork Sectional
- Heyworth (1)
- St. Teresa (5)
- St. Thomas More (1)
- Lexington (2)
Orr Sectional
- Chicago Richards (4)
- Chicago Marshall (3)
- Chicago Hope (1)
- St. Francis de Sales (7)
St. Anthony Sectional
- Arcola (4)
- Webber (3)
- Christ Our Rock Lutheran (4)
- Tuscola (2)
Norris City-Omaha-Enfield Sectional
- Waltonville (1)
- Mounds Meridian (2)
- Goreville (1)
- Gibault Catholic (2)
Harvest Christian Sectional
- Rochelle Zell (1)
- Aurora Christian (2)
- Serena (1)
- Harvest Christian (2)
River Ridge Sectional
- Eastland (1)
- South Beloit (3)
- Pecatonica (1)
- Fulton (3)
Abingdon-Avon Sectional
- Peoria Heights (4)
- Camp Point Central (2)
- Illini Bluffs (1)
- Peoria Christian (2)
North Greene Sectional
- Winchester (1)
- Madison (3)
- Calhoun (1)
- Springfield Calvary (5)
2A
Beardstown Sectional
- Pleasant Plains (4)
- Alton Marquette (2)
- Auburn (1)
- Williamsville (5)
Canton Sectional
- Rockridge (1)
- Peoria Notre Dame (6)
- Peoria Manual (1)
- Macomb (2)
Chicago Corliss Sectional
- Chicago Phillips (1)
- Chicago Leo (2)
- Chicago Noble-Hansberry (1)
- Chicago Dyett (3)
Clifton Central Sectional
- Fieldcrest (1)
- Manteno (2)
- Beecher (1)
- Bismarck-Henning-Rossville-Alton (2)
Timothy Christian Sectional
- Timothy Christian (4)
- Chicago Latin (4)
- Chicago Christ the King (1)
- Montini (3)
Mendota Sectional
- Princeton (4)
- Rockford Christian (2)
- Byron (1)
- Riverdale (3)
Benton Sectional
- Breese Central (1)
- Massac County (2)
- Benton (1)
- Wesclin (2)
Shelbyville Sectional
- Flora (5)
- St. Joseph-Ogden (2)
- Tolono Unity (1)
- Teutopolis (2)
3A
Hinsdale South Sectional
- Chicago Mt. Carmel (1)
- Chicago Hyde Park (4)
- Chicago De La Salle (2)
- Chicago Lindblom (5)
Fenwick Sectional
- Chicago Westinghouse (1)
- Chicago Payton (4)
- Chicago St. Patrick (2)
- Fenwick (3)
Lincoln Sectional
- Sacred Heart-Griffin (7)
- Decatur MacArthur (2)
- Mt. Zion (1)
- Rochester (5)
Triad Sectional
- Centralia (1)
- Highland (3)
- East St. Louis (1)
- Mt. Vernon (2)
St. Viator Sectional
- DePaul College Prep (1)
- Niles Notre Dame (5)
- Lake Forest (2)
- Norridge Ridgewood (12)
Kaneland Sectional
- Crystal Lake South (1)
- Freeport (2)
- Belvidere North (1)
- Kaneland (2)
Thornton Sectional
- Thornton (1)
- Evergreen Park (4)
- Chicago Brother Rice (2)
- Marian (3)
Pontiac Sectional
- Metamora (1)
- LaSalle-Peru (5)
- Kankakee (1)
- Richwoods (2)
4A
Elgin Sectional
- Barrington (1)
- Stevenson (4)
- Palatine (2)
- Lake Zurich (3)
Guilford Sectional
- Warren (1)
- DeKalb (2)
- Hononegah (7)
- McHenry (2)
Aurora East Sectional
- Bolingbrook (1)
- Benet (4)
- Downers Grove North (2)
- Waubonsie Valley (3)
Pekin Sectional
- Belleville West (7)
- Quincy (2)
- Normal Community (1)
- Moline (2)
Rich Township Sectional
- Homewood-Flossmoor (1)
- Joliet West (5)
- Marist (2)
- Bloom Township (3)
Riverside-Brookfield Sectional
- Chicago Curie (1)
- Whitney Young (5)
- Kenwood (2)
- Simeon (6)
Addison Trail Sectional
- Lake Park (1)
- Glenbard North (4)
- York (2)
- Batavia (3)
Maine South Sectional
- Loyola Academy (1)
- New Trier (4)
- Glenbrook North (2)
- Glenbrook South (3)