Girls Scoreboard

Illinois High School Girls Basketball Scoreboard

Editor’s Note: Send all corrections, additions, streaming links and more to rudnik.jakub@gmail.com.

Week 2

Tuesday, November 23

DateEventTime/ResultsArticle
Moline vs. Galesburg
Fieldcrest vs. Roanoke-Benson
Morris vs. Streator
Maine South vs. Buffalo Grove
Okaw Valley vs. Arthur Christian
Deerfield vs. Yorkville
Marshall vs. St. Anthony
Illini Central at Heyworth
West Prairie vs. Liberty
Quincy Notre Dame vs. Keokuck (IA)
Lincoln-Way Central vs. Joliet Central
Hononegah at Crystal Lake South
Monmouth-Roseville vs. Ridgewood
Byron at Dakota Holiday Tournament
North Boone vs. Dakota (Dakota Turkey Tournament)
Stockton vs. Eastland (Forreston Tournament)
Salt Fork at ALAH
Effingham at Bob Kerans Tournament
Lebanon at Gillespie
Rochelle vs. Stillman (Forreston Tournament)
Polo at Oregon
Frankfort at Carmi-White County
Winnebago vs. Forreston (Forreston Tournament)
South Elgin vs. Dundee-Crown
Kankakee vs. Peotone
Tuscola vs. Casey-Whitfield
TF North at Beecher
Mascoutah vs. Mt. Vernon
Elmwood vs. Kewanee
Wayne City vs. Lawrenceville
Barrington vs. Grayslake Central
Lake Zurich vs. Antioch
Lake Zurich vs. Rockford Guilford
Leyden vs. Lakes
Althoff Catholic at Breese Central

Week 1

Saturday, November 20

DateEventTime/ResultsArticle
Peoria Notre Dame vs. Dunlap
Zion-Benton vs. Round Lake (Maine East Tournament)
Metea Valley vs. Hinsdale South (Brenda Whitesell Tournament)
Downers Grove North vs. Maine West (Schaumburg Invitational)
Lincoln vs Williamsville
Hillsboro at Rochester
Maine East vs. Riverside-Brookfield (Maine East Tournament)
Forreston vs. Rochelle (Forreston Tournament)
Crystal Lake South at South Elgin
DePaul Prep vs. Lisle
Columbia Tip-Off Classic TBD Consolation
MacArthur vs. O'Fallon (O'Fallon Shootout)
Dupo Tournament TBD 7th Place
Eldorado at Vienna
Stillman Valley at Stockton (Forreston Tournament)
Stockton vs. Stillman (Forreston Tournament)
Stevenson vs. Fenwick
Deerfield vs. Schaumburg
Antioch vs. Vernon Hills
Tuscola vs. Martinsville (Oakwood Tournament)
Schaumburg vs. Downers Grove North (Schaumburg Tournament)
Kankakee vs. St. Laurence (Beecher Fall Classic)
Lakes vs. McHenry
St. Teresa at Cerro Gordo
Jacksonville vs. Hillsboro (Taylorville Invite)
Eureka vs. East Peoria
Peoria Manual vs. Sacred Heart-Griffin (Galesburg Tournament)
Mattoon at Pana Thanksgiving Tournament
Glenbrook North vs. Leyden (Maine East Tournament)
Glenbard East vs. Glenbard North (Rachel Bach Invite)
(Burlington Central Tournament)
Dixon at Oregon Holiday Tournament
Kaneland vs. TBD (Burlington Central Tournament)
Highland Park vs. Grayslake North
Carterville vs. Salem
Hononegah vs. St. Viator (Dundee-Crown Tournament)
Genoa-Kingston at Oregon Holiday Tournament TBD
Joliet Catholic vs. TBD (Elmhurst Classic)
Civic Memorial vs. Mt. Zion (Taylorville Holiday Tournament)
Oregon TBD (Oregon Tip-Off Tourney)
Decatur Eisenhower at TBD (Limestone Tournament)
Dixon at Oregon Holiday Tournament
Dekalb vs. TBD (Burlington Central Tournament)
Hope Academy vs. De La Salle (Latin Tournament)
Genoa-Kingston at Oregon Holiday Tournament TBD
Okawville vs. Hazelwood Central (MO) at O'Fallon Shootout
Waubonsie Valley vs. Oswego (War-Hawk Tournament)
Prairie Ridge TBD (Burlington Central Tournament)
Dupo Tournament TBD 5th Place
Yorkville vs. Wheaton-Warrenville South (Schaumburg Tournament)
Maine West vs. Yorkville (Schaumburg Tournament)
Beecher vs. Providence Catholic (Beecher Fall Classic)
Massac County at Mt. Vernon
Maine South vs. Grayslake Central (Bison Classic)
Glenwood at Riverdale (Galesburg Tournament)
Taft vs. New Trier (New Trier Tournament)
Mahomet-Seymour vs. Pontiac
Niles West vs. Lake Forest Academy
Winnebago vs. Eastland (Forreston Tournament)
Clinton Turkey Tussle TBD
Mt. Zion at Taylorville Tournament
Winnebago vs. Eastland (Forreston Tournament)
Morton (Berwyn/Cicero) vs. TBD (Lyons Tournament)
Sparta Invitational 3rd Place TBD
Bartlett vs. Benet (Naperville Central Tip Off Tournament)
Bremen at Timothy Christian Tournament
Huntley vs. TBD (Dundee-Crown Tournament)
Dupo Tournament TBD 3rd Place
Milwaukee Academy (WI) vs. Evanston
Peoria vs. Pekin (Limestone Tournament)
Elk Grove at Lake Forest
Clinton Turkey Tussle TBD
Alton vs. Springfield Southeast (Alton Tournament)
Columbia Tip-Off Classic TBD Championship
Rochelle vs. Stockton (Forreston Tournament)
Carlyle at Litchfield
Morton (Berwyn-Cicero) vs. Wheaton North (Lyons Tournament)
Sacred Heart-Griffin vs. Freeport
Glenbrook South vs. Carmel Catholic
Sparta Invitational 1st Place TBD
Niles North vs. Marian Catholic
Michigan City (IN) at Loyola
Rolling Meadows vs. Hampshire (Hoffman Estates Tournament)
Dupo Tournament TBD Championship
Stillman vs. Winnebago (Forreston Tournament)
Mahomet-Seymour vs. Eureka
Martinsville at Oakwood
Eureka vs. Mahomet-Seymour
Clinton Turkey Tussle TBD
Stillman Valley vs. Winnebago (Forreston Tournament)
Glenwood vs. Metamora (Galesburg Tournament)
Streamwood vs. Jacobs (Dundee-Crown Tournament)
Taylorville vs. Civic Memorial (Taylorville Holiday Tournament)
Proviso West vs. Lake Park (Hoffman Estates Tournament)
Carterville vs. Centralia (Carterville Tournament)
Taylorville at Taylorville Holiday Tournament
Eastland vs. Forreston (Forreston Tournament)
Harvard vs. Schaumburg Christian (Wheaton Academy Tournament)
Lake Zurich vs. Naperville Central (Tip Off Tournament)
Montini vs. Lockport (Willowbrook Tournament)
Peoria vs. Limestone (Limestone Tournament)
Normal Community vs. Normal West (Intercity Tournament)
Lincoln vs. Danville
Peoria Manual vs. Riverdale (Galesburg Tournament)
Mt. Zion at Taylorville Tournament
Geneva vs. TBD (Burlington Central Tournament)
Charleston at Paris NAL Tournament
Central A&M at Pana Tournament TBD
Romeoville vs. Naperville North (Waubonsie Valley Tournament)
Bloomington vs. Central Catholic (Intercity Tournament)
Ottawa vs. TBD (IMSA Tournament)
Nazareth vs. TBD (Hinsdale South Tournament)
Sycamore vs. TBD (Burlington Central Tournament)
Neuqua Valley vs. TBD (Hinsdale South Tournament)
Crystal Lake Central vs. TBD (Buffalo Grove Tournament)
Marengo vs. TBD (Burlington Central Tournament)
Morris vs. TBD (Turkey Tournament)

Friday, November 19

DateEventTime/ResultsArticle
Dixon at Oregon Holiday Tournament
Plano vs. Sandwich (Somonauk Tournament)
Taylorville at Taylorville Holiday Tournament
Mt. Zion at Taylorville Tournament
Harvard vs. Harvest Christian (Wheaton Academy Tournament)
St. Charles East at York Tournament
Crystal Lake South at Palatine
Kaneland vs. Richmond-Burton (Wauconda Tournament)
Erie-Prophetstown vs. Milledgeville (Oregon Tip-Off Tourney)
TF North vs. St. Laurence (Beecher Fall Classic)
Amboy vs. Lena-Winslow (Oregon Tip-Off Tourney)
Steeleville vs. Trico
Highland Park vs. Glenbrook South
Wheaton North vs. Argo (Lyons Tournament)
Centralia vs. Salem
Highland Park at Glenbrook South
Steeleville vs. Trico
Bloomington vs. Normal West (Intercity Tournament)
Springfield Southeast vs. Jersey (Alton Tournament)
Elverado/Zeigler-Royalton at Wayne City
Lebanon at First Baptist Academy
Marion at Massac County
Fairfield at North Clay
Newark vs. Aurora Central Catholic (Somonauk Tournament)
Jacksonville at TBD (Taylorville Invite)
Mattoon at Pana Thanksgiving Tournament
Huntley vs. TBD (Dundee-Crown Tournament)
Montini vs. Willowbrook (Willowbrook Tournament)
Montini vs. East Aurora (Willowbrook Tournament)
Dekalb vs TBD (Burlington Central Tournament)
Fremd vs. TBD (York Tournament)
Rock Falls at Sterling
Geneva vs. TBD (Burlington Central Tournament)
Burlington Central vs. TBD (Burlington Central Tournament)
Normal Community vs. University (Intercity Tournament)
Taft vs. Fenwick (New Trier Tournament)
Kaneland vs. TBD (Burlington Central Tournament)
South Elgin vs. Jacobs (Dundee-Crown Tournament)
Jacobs vs. St. Viator (Dundee-Crown Tournament)
Central A&M at Pana Tournament TBD
Stevenson vs. New Trier (New Trier Tournament)
Genoa-Kingston vs. Ashton-Franklin Center (Oregon Holiday Tournament)
Loyola vs. Phillips
Dixon vs. Pecatonica (Oregon Tip-Off Tourney)
Ashton-Franklin Center vs. Genoa-Kingston (Oregon Tip-Off Tourney)
Freeburg vs. Chester
Rockford Auburn vs. Benet (Naperville Central Tip Off Tournament)
Prairie Ridge TBD (Burlington Central Tournament)
Lincoln vs. Mattoon (Pana Thanksgiving Tournament)
Somonauk vs. Lasalle-Peru (Somonauk Tournament)
Dundee-Crown vs. Streamwood (Dundee-Crown Tournament)
St. Charles North vs. TBD (York Tournament)
Ottawa vs. TBD (IMSA Tournament)
Sycamore vs. TBD (Burlington Central Tournament)
Naperville Central vs. TBD (Tip Off Tournament)
Marengo vs. TBD (Burlington Central Tournament)

Thursday, November 18

DateEventTime/ResultsArticle
Dixon at Oregon Holiday Tournament
Rockford Lutheran TBD (Johnsburg Tournament)
Tuscola at University High
Eureka vs. Illinois Valley Central
Yorkville Christian vs. Morris (Turkey Tournament)
Deerfield vs. Maine West (Schaumburg Tournament)
Stockton vs. Winnebago (Forreston Tournament)
Winnebago vs. Stockton (Forreston Tournament)
Belvidere vs. Richmond-Burton (Wauconda Tournament)
St. Charles East at York Tournament
Sycamore vs. Jefferson (Burlington Central Tournament)
Champaign Central vs. Terre Haute North (IN)
Larkin vs. Marengo (Burlington Central Tournament)
York vs. St. Charles North (York Tournament)
Tri-Valley vs. Deer Creek-Mackinaw
Mendota vs. Genoa-Kingston (Oregon Tip-Off Tourney)
West Carroll vs. Pecatonica (Oregon Tip-Off Tourney)
Genoa-Kingston vs. Mendota (Oregon Holiday Tournament)
Peotone vs. Providence Catholic (Beecher Fall Classic)
Lincoln Park at Evanston
Plainfield North vs. St. Ignatius (Brenda Whitesell Thanksgiving Invite)
Johnston City at Pope County
Maine East vs. McHenry (Maine East Tournament)
Orr vs. Neuqua Valley (Hinsdale South Tournament)
Lake Park vs. Hampshire (Hoffman Estates Tournament)
Columbia Tip-Off Classic TBD
Dekalb vs. Earlville (Burlington Central Tournament)
Crystal Lake Central vs. Mother McAuley (Buffalo Grove Tournament)
Wesclin at Madison
Maine South vs. Barrington (Bison Classic)
Dupo Tournament TBD Round 2
Heyworth at Warrensberg-Latham
St. Thomas More at Oakwood
Cowden-Herrick at Central A&M
Leyden vs. Zion-Benton (Maine East Tournament)
Vienna at Gallatin County
Urbana vs. Oakland/Kansas/Shiloh
Flora at Fairfield
Mt. Carmel at Carmi-White County
Edwards County at Cumberland
Goreville at Eldorado
Rock Island at Peoria
Schaumburg vs. Maine West (Schaumburg Tournament)
Rochelle vs. Eastland (Forreston Tournament)
Deerfield vs. Wheaton Warrenville South
Clinton vs. PORTA
Cary-Grove vs. TBD (Johnsburg Tournament)
Peoria Notre Dame vs. Richwoods
Harvard vs. Wheaton Academy (Wheaton Academy Tournament)
Fremd vs. Prospect (York Tournament)
Charleston at Paris NAL Tournament
Geneva vs. Kaneland (Burlington Central Tournament)
Charleston vs. Paris (Paris Tournament)
Regina at Fenwick
Shelbyville at Casey-Westfield
Rockford Christian vs. Lena-Winslow (Oregon Tip-Off Tourney)
Oregon vs. Milledgeville (Oregon Tip-Off Tourney)
Riverside-Brookfield vs. Lakes (Maine East)
Ramsey at Meridian
Sullivan vs. Maroa-Forsyth
St. Edward vs. Nazareth (Hinsdale South Tournament)
Round Lake vs. Glenbrook North (Maine East)
Centennial at St. Joseph-Ogden
Rolling Meadows vs. Wheeling (Hoffman Estates Tournament)
Columbia Tip-Off Classic TBD
Dupo Tournament TBD Round 2
Stillman Valley at Forreston (Forreston Tournament)
Mahomet-Seymour vs. Prairie Central
Downers Grove North vs. Yorkville (Schaumburg Invite)
Schaumburg vs. Yorkville (Schaumburg Tournament)
Stillman vs. Forreston (Forreston Tournament)
Ottawa vs. TBD (IMSA Tournament)
Marian Central Catholic vs. TBD (Johnsburg Tournament)

Wednesday, November 17

DateEventTime/ResultsArticle
Dundee-Crown vs. Boylan (Dundee-Crown Tournament)
Marine Leadership Academy at North Grand
Lake Forest at Lake Forest Academy
Rockford Lutheran at Woodstock (Johnsburg Tournament)
Plano vs. Newark (Somonauk Tournament)
Streamwood at Crystal Lake South
West Carroll vs. Dixon (Oregon Tip-Off Tourney)
Mendota vs. Ashton-Franklin Center (Oregon Tip-Off Tourney)
Red Bud vs. Chester
Bloomington vs. University (Intercity Tournament)
Cobden at Elverado/Zeigler-Royalton
Columbia Tip-Off Classic TBD
Highland Park vs. Carmel Catholic
Dupo Tournament TBD Round 2
DePaul Prep at Addison Trail
Niles West vs. Antioch
Warren vs. New Trier (New Trier Tournament)
Riverside-Brookfield at De La Salle
Fenton at Bremen
Loyola vs. Taft
Crete-Monee at Marist
Somonauk vs. Sandwich (Somonauk Tournament)
Fenwick vs. Phillips (New Trier Tournament)
North Boone at Belvidere
Rock Falls at Newman Central Catholic
Cary-Grove vs. Johnsburg (Johnsburg Tournament)
Charleston at Paris NAL Tournament
Rockford Christian vs. Amboy (Oregon Tip-Off Tourney)
Oregon vs. Erie-Prophetstown
Columbia Tip-Off Classic TBD
Dupo Tournament TBD Round 2
Steeleville at Sparta
Elk Grove vs. Vernon Hills
Sparta vs. Steeleville
Normal West vs. Normal University (Intercity)
Benton at Sesser-Valier
Aurora Central Catholic vs. Lasalle-Peru (Somonauk Tournament)

Tuesday, November 16

DateEventTime/ResultsArticle
Hampshire vs. Hoffman Estates (Hoffman Estates Tournament)
Monticello vs. Gibson City-Melvin-Sibley
Rockford Lutheran at Marian Catholic
Tuscola at ALAH
Grant Park vs. Gardner-South Wilmington
Lasalle-Peru vs. Newark (Somonauk Tournament)
Illinois Lutheran at St. Francis de Sales
Lindblom vs. Hyde Park
Palatine vs. Dundee-Crown (Dundee-Crown Tournament)
Fremd vs. St. Charles East (York Tournament)
Eureka vs. Pontiac
Clemente at North Grand
Springfield at Metamora
Pinckneyville at Massac County
Rantoul vs. Champaign Central (Paris Tournament)
Prairie Ridge vs. Jefferson (Burlington Central Tournament)
Tri-Valley vs. PORTA
Boylan Catholic vs. St. Viator (Dundee-Crown Tournament)
Clifton Central vs. St. Laurence
Providence Catholic at Oak Forest (Beecher Fall Classic)
Father McGivney vs. Waterloo (Columbia Tip-Off Classic)
Round Lake vs. Leyden (Maine East Tournament)
Sullivan vs. Argenta-Oreana
Arthur-Okaw Christian at Arcola
Kenwood vs. Jones
Vienna at Marion
Wesclin at Staunton
Maine West vs. Yorkville
Maine East vs. Lakes (Maine East Tournament)
Marissa-Coulterville vs. Madison (Dupo Tournament)
Sparta vs. Trico (Sparta Tournament)
Breese Mater Dei vs. Springfield Southeast (Alton Tournament)
Butler Prep vs. Chicago Vocational
Glenbrook South vs. Grayslake North
Metea Valley at Hinsdale Central
Peoria Manual vs. Pekin (Galesburg Tournament)
El Paso-Gridley at Warrensberg-Latham
Grant vs. Carmel Catholic (Mundelein Tournament)
Farina South Central at Flora
Aurora Central Catholic vs. Sandwich (Somonauk Tournament)
Lemont at Morton (Berwyn/Cicero)
Wheaton-Warrenville South vs. Schaumburg (Schaumburg Tournament)
Mahomet-Seymour vs. Illinois Valley Central
Elmwood at Peoria Christian
Evanston at Bolingbrook
Naperville Central at Glenbard West
Benet at St. Ignatius
Fieldcrest vs. Ottawa Marquette
Peoria Notre Dame vs. East Moline United
Waubonsie Valley at Plainfield Central
Danville vs. Charleston
Quincy at Jacksonville
Peotone vs. Andrew (Beecher Classic)
Chrisman at Marshall
Bradley-Bourbonnais vs. TF North (Beecher Classic)
Rolling Meadows vs. Lake Park (Hoffman Estates Tournament)
Glenwood at Washington (Galesburg Tournament)
Montini at Glenbard South
Lincoln at Rochester
Clinton vs. Deer Creek-Mackinaw
Huntley vs. Hononegah (Dundee-Crown Tournament)
Geneva vs. Woodstock North (Burlington Central Tournament)
Decatur Eisenhower at Mt. Zion
Guilford at Rochelle
St. Charles North vs. Conant (York Tournament)
Neuqua Valley at Batavia
Gibault vs. Roxana (Dupo Tournament)
Lane Tech at Niles North
Freeburg vs. Red Bud (Sparta Tournament)
Meridian at Okaw Valley
McHenry vs. Riverside-Brookfield (Maine East Tournament)
Larkin vs. Burlington Central (Burlington Central Tournament)
Centennial at Urbana
Triad vs. Belleville East (Columbia Tip-Off Classic)
Highland Park vs. Mundelein
Glenbrook North vs. Zion-Benton (Maine East Tournament)
Plano vs. Somonauk (Somonauk Tournament)
Reed-Custer vs. Morris (Turkey Tournament)
Downers Grove North vs. Deerfield (Schaumburg Tournament)
Ottawa vs. TBD (IMSA Tournament)

Monday, November 16

DateEventTime/ResultsArticle
Phillips vs. New Trier (New Trier Tournament)
Grayslake North vs. Carmel Catholic (Mundelein Tournament)
Ottawa vs. Indian Creek (IMSA Tournament)
Somonauk vs. Aurora Central Catholic (Somonauk Tournament)
Marian Catholic vs. Woodstock (Johnsburg Tournament)
Bremen at Chicago Agriculture and Science
Clinton Turkey Tussle TBD
Downers Grove South vs. St. Charles North (York Tournament)
Carmi-White County at North Posey (IN)
Kaneland vs. Woodstock North (Burlington Central Tournament)
Porta vs. Deer Creek-Mackinaw
South Fork at Warrensburg-Latham
Highland Park vs. Grant
Niles West at Elk Grove
Normal Community vs. Central Catholic (Intercity Tournament)
Breese Central at Hillsboro
Greenville at Columbia (Columbia Tip-Off Classic)
Neoga at Central A&M
Sullivan vs. Decatur Lutheran
Centennial vs. Tri-County
Marshall at Tuscola
East Alton-Wood River vs. Dupo (Dupo Tournament)
Morton (Berwyn-Cicero) at Reavis
Cobden at Goreville
Galatia at Johnston City
Wayne City at Edwards County
LaSalle-Peru vs. Plano (Somonauk Tournament)
Mahomet-Seymour vs. East Peoria
Christopher vs. Woodlawn (Du Quoin Classic)
Mundelein vs. Glenbrook South
Eureka vs. Prairie Central
Genoa-Kingston at Belvidere
Lincoln-Way West at Downers Grove North
Metea Valley at Glenbard North
Dekalb vs. Belvidere North (Burlington Central Tournament)
Prairie Ridge vs. Sycamore (Burlington Central Tournament)
St. Charles East vs. Prospect
Larkin vs. Batavia
Loyola at Warren
Tri-Valley vs. Clinton (Clinton Turkey Tussle)
Lake Forest at Vernon Hills
Fremd vs. Oswego East (York Tournament)
Marengo at Burlington Central
Paris vs. Danville
Urbana at St. Joseph-Ogden
Shelbyville at Okaw Valley
Alton Marquette vs. Althoff (Columbia Tip-Off Classic)
Terre Haute North (IN) vs. Rantoul
Oakwood at Arcola
Meridian at ALAH
Metro East Lutheran vs. Valmeyer (Dupo Tournament)
Sandwich vs. Newark (Somonauk Tournament)
Morris vs. Manteno (Turkey Tournament)